Prof. Dr. Jale İrdesel

Bölüm :
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Biyografi

       Tıp eğitimini 1981 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladı. 1981 -1984 yıllarında pratisyen hekim olarak çalıştı.1989 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim dalında uzmanlık eğitimini tamamladı.

       1990-1992 yılları arasında Bursa Mustafa Kemalpaşa Devlet hastanesinde FTR Uzmanı olarak görev yaptı. 1992 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi FTR Anabilim Dalına FTR uzmanı olarak başladı.1993 yılında Yardımcı Doçent,1999’da Doçent, 2007’de Profesör ünvanını aldı.

        1993 yılında 3 ay süreli USA New York’ta Long Island College Hospital’da Pediatric Rehabilitasyon ünitesinde (2 ay) ve New York Üniversitesi PM&R Departmanı Pediatrik Rehabilitasyon Ünitesinde (1 ay) gözlemci olarak çalıştı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi FTR Anabilim Dalında Anabilim dalı başkanlığı, Dahili bölüm başkan yardımcılığı, Tıp Fakültesi Yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürdü.

         Üyesi olduğu dernekler: Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimler Derneği, Türkiye Romatizma Savaş Derneği Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneğinin Geriatrik Rehabilitasyon, Osteoporoz, Fiziksel tıp ve rehabilitasyon modaliteleri çalışma grubunda aktif olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda ulusal ve uluslararası yayını, kitap bölümleri, kitap editörlükleri, dergi editör kurulu üyeliği mevcuttur. Kongre, sempozyum ve kurslarda çok sayıda oturum ve panelde konuşmacı,  başkanlık ve kurs eğiticisi olarak görev almıştır.  2004-2022 yılları arasında Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Bursa Şubesi Başkanlığını yürütmüştür. Bu süre içinde düzenli aralıklarla Uludağ FTR Günleri Sempozyumunu düzenlemiştir. Geriatrik Rehabilitasyon Çalışma Kurulu Başkanlığı ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Yeterlilik Kurulu üyeliğini halen sürdürmektedir. Kasım 2023 tarihinde Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalındaki görevini emeklilik nedeniyle tamamlamıştır.

Araştırma ve İlgi Alanları

Pediatrik rehabilitasyon, Osteoporoz, kanser rehabilitasyonu, lenfödem, geriatrik rehabilitasyon, kas iskelet sistemi ağrıları ve nörorehabilitasyon

Bu konuda ulusal ve uluslararası dergilerde yayın, bildiri ve kitap bölümleri bulunmaktadır.

Add Your Heading Text Here