ROBOTİK REHABİLİTASYON

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte rehabilitasyon alanında da teknolojik gelişmeler söz konusudur. Robotik Rehabilitasyon Sistemleri yürüme güçlüğü görülen her hastalıkta kullanılıyor. Sadece yürüyemeyen hastalar değil aynı zamanda yürüme bozukluğu olan hastalar da bu sistemden fayda görüyor.

Robotik rehabilitasyonun kullanıldığı hastalıklar arasında; Hemipleji, Serebral Palsi, Multiple Skleroz, Parkinson Hastalığı gibi nörolojik hastalıklar ile ortopedik rehabilitasyonda, ameliyatlar ve kırık sonrasında belirli bir yüzde ile basılması gereken durumlarda da yürüme eğitimi amacıyla kullanılır.

Robotik rehabilitasyon sistemlerinin end-effector ve exoskeloton olarak iki çeşidi vardır. Rommer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan robotik rehabilitasyon sistemi bir end effector sistemdir yani kinematik zincirin son halkasından (ayaktan) makina yardımı ile desteklenir.

End effector sistemlerde kalça ve diz eklemi serbest olduğundan hastanın yürüme eğitimine aktif katılımı sağlanır. Hasta robotik rehabilitasyon sistemi ile birlikte hareket eder ve doğru zamanda, doğru kasını çalıştırmayı öğrenir. Bu da hastanın daha kısa zamanda yürümesini ve yürüyüşün daha kaliteli olmasını sağlar. End effector sistemler hastanın aktif katılımına izin verdiği için yürümeyi tekrar öğrenmede diğer sistemlere göre daha iyi sonuçlar verir.

Diğer robotik sistemlerden farklı olarak hasta iki nokta ağırlık taşıma  sistemiyle desteklenir ve bu sayede daha iyi bir gövde stabilizasyonu sağlanır. İki nokta ağırlık taşıma sistemi farklı yüklerde simetrik, asimetrik, dinamik ve statik ağırlık taşıma sistemi ile çalışma imkanı sağlar ve böylece kişinin ihtiyaçlarına uygun bir destek sistemi yaratılır. Mevcut robotik sistemlerin içerisinde sadece Woodway Lokohelp Robotik Rehabilitasyon Sistemi bu özelliğe sahiptir.

Merkezimizde bulunan Woodway Lokohelp Robotik Rehabilitasyon sistemi ile diğer pek çok sistemden farklı olarak değişik yüzeylerde yürüme eğitim çalışması yapılır. Eğim açısı (rampa) hastaların en büyük sıkıntı yaşadığı yokuş çıkma aktivitesini pratik yapmasına olanak sağlar. Bu modda bacak arka grup kasları daha fazla aktive olur.

Robotik rehabilitasyon sistemi sadece yürüyemeyen kişiler değil aynı zamanda yürüyüş bozukluğu olan, denge kaybı yaşayan hastalar için de kullanılabildiği gibi yürüme fonksiyonlarında kayıp yaratan ortopedik cerrahi operasyonlardan sonra da kullanılır.

Robotik Rehabilitasyon Sistemi Hangi Hastalıklarda Kullanılabilir?

Hemiplejik hastalar

Omurilik yaralanmalı hastalar

Serebral Palsi (Beyin Felci)

Multiple Skleroz ve diğer kas hastalıkları

Parkinson Hastalığı

Yürüme fonksiyonlarında kayıp yaratan ortopedik cerrahi operasyonlardan sonra.