SPİNA BİFİDA’DA FİZYOTERAPİ ve REHABİLİTASYON

Anne karnındaki gelişme geriliğine bağlı olarak omurilik kanalının arka duvarının kapanmaması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Bu durumda omurga kemiği tam olarak oluşmamış olup bunların yerinde bir bozukluk veya eksiklik vardır. Omurganın herhangi bir yerinde olabilir. Fakat en çok kuyruk sokumu ve bel bölgesinde görülür. Bazen omuriliğe kadar uzanabilir. Bazı çocuklarda hasta bölgede bir leke veya kıllanmayla gözlenip hastalık hafif seyrederken, bazı çocuklarda bacak, idrar kesesi ve kalın bağırsaklara giden sinirlerin etkilenimine bağlı olarak yaşam boyu sürebilecek kısmi felç görülür.
Kas kuvveti yetersizliği, eklem kısıtlılıkları, denge ve koordinasyon bozuklukları, his kayıpları, omurga eğriliği gibi durumların erken dönemde açığa çıkması veya düzensiz ve eksik tedavi sonucunda semptomların ilerlemesi durumunda oluşan fonksiyonel kısıtlılıklar günlük yaşam aktivitelerini etkilemekte, hastaların oturma, ayakta durma ve yürüyüş yeteneğini kısıtlamakta ve onların sosyal çevreye adaptasyonunun önüne geçer. Tedaviden olumlu sonucu almanın yolu erken dönemde yani yeni doğan döneminde tedaviye başlamaktır. Kapsamlı değerlendirmeler sonucu çocuğun ihtiyaçları belirlenmeli sık ve düzenli olarak gelişimi takip edilmelidir.
Rommer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde güncel ve doğru tedavi yaklaşımlarıyla hastaya maksimum bağımsızlık kazandırmak için kişiye özel tedaviler uygulanmakta olup topluma adaptasyonu hedeflenir. Bu hedeflere yönelik olarak alanında kaliteli eğitim almış ekipler tarafından uygulanan eğitimler şöyledir:

Lokohelp Yürüme Robotu: Yürüyüş yeteneğini arttırmak ve doğru yürüme paternlerini öğretmek

Balance Trainer: Ayakta duruş ve denge egzersizleri

Elektroterapi Uygulamaları: Kas güçsüzlükleri

Ergoterapi: Günlük yaşam aktivitelerini geliştirmek

Duyu Bütünleme:

Egzersiz Programları: