BRAKİAL PLEKSUS YARALANMALARI VE REHABİLİTASYONU

Brakial Pleksus koltukaltı bölgesinde yer alan, üst ekstremitelerin motor fonksiyonunu ve duyu iletimini sağlayan sinir ağıdır. Brakial Pleksus yaralanması bu bölgede sinirlerde oluşan zedelenmedir. Brakial Pleksus yaralanması doğum öncesi veya sırasında bası ya da yaralanma sonucunda ortaya çıkabileceği gibi doğum sonrası erken dönemde doğum dışı travmalar sonucu da oluşabilir. Ancak bu yaralanmaların çoğunluğu doğum sırasında omuz ve boyundaki sıkışmalar sonucunda görülür. Etkilenen sinirin alanına göre ortaya çıkan tablo değişkenlik gösterir.

Brakial Pleksus Yaralanmasında Sık Görülen Belirtiler;

Bebeğin her iki kolunu eşit miktarda hareket ettirememesi,
Bir taraf kol kaslarında diğerine oranda yumuşaklık,
Bir taraf kolda şişlik, köprücük kemiği üzerinde şişlik ve renk değişikliği,
Başı yaralanma olan tarafın tersine çevirme eğilimidir.
Sinir yaralanmasına solunum kaslarını kontrol eden sinir de eklenirse solunum problemleri de görülebilir.
Brakial Pleksus yaralanmalarında çoğu vakada ilk 4 ay sonunda tamamen iyileşme sağlanır. Ancak vakaların %20 ile %30’unda kalıcı fonksiyonel bozukluk ortaya çıkar. Fizik tedavi ve rehabilitasyona erken dönemde başlamak; olası komplikasyonları önlemek ve fonksiyonel kazanımları arttırmak için önemlidir.
Fizik tedavinin amacı ise; eklem hareket açıklığını ve kas kuvvetini korumak, kontraktürleri önlemek, ödemi azaltarak neden olduğu hareket kısıtlılığını ve ağrıyı önlemek, kas fonksiyonlarını uyarmak, duysal algıyı arttırmak, motor fonksiyonları geliştirmektir.
Bu amaca yönelik olarak Rommer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olarak Brakial Pleksus yaralanması olan hastaya fizik tedavi ve rehabilitasyon programının yanı sıra ergoterapi ve duyu bütünleme terapisi de uygulanmakta, aile eğitimi de ön planda tutularak multidisipliner bir yaklaşım ile tedavi yapılmaktadır.