ROMATOLOJİK REHABİLİTASYON

Romatizmal  hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan fonksiyon kaybı sonucunda kişinin günlük yaşam  aktivitelerindeki bağımsızlığı azalmaktadır. Romatizmal hastalıkların rehabilitasyonunda özürlülüğün önlenmesi, hastanın fonksiyonel durumunun korunması ya da daha iyi hale getirilmesi ve böylece hastanın yaşam kalitesinin artırılması hedeflenir. Bu hedeflerin sağlanması amacıyla da medikal tedavinin dışında rehabilitasyon uygulamalarına mümkün olduğunca erken başlanması gereklidir.

Rehabilitasyon programı hastanın bilgilendirilmesi, fizik tedavi uygulamaları, egzersiz, ortez ve yardımcı cihaz uygulamalarını içerir. Rehabilitasyon programının detaylarının planlanmasından önce, hastanın uzman hekim tarafından değerlendirmesi yapılır. Değerlendirme sırasında, sistemik ve kas-iskelet sistemi muayenesi, eklem hareket açıklıkları, kas kuvveti, duruş ve yürüme analizi yapılabilir. Hastalığının hangi evrede olduğu hastanın tedavi programını etkileyeceğinden doğru tespit edilmesi önemlidir.

Romatizmal hastalıklar çoğunlukla kronik olduğundan kişinin yaşam kalitesinin artırılması için hasta eğitimi çok önemlidir. Hasta eğitimi; hastanın mevcut hastalığı, hastalık aktivitesi, tedavi yöntemleri, ağrı kontrolü, hastalığın seyri ve eklemleri koruma yöntemleri gibi konularında bilgilendirilmesini içerir.

Romatolojik rehabilitasyon; Ankilozan spondilit, romatoid artrit , artoz (kireçlenme) ve fibromiyalji gibi rahatsızlıkların tedavilerini içerir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamalarının yanı sıra kişiye özel egzersiz planlamaları da Rommer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılmaktadır.