PARKİNSON REHABİLİTASYONU

Parkinson hastalığı 1817 yılında James Parkinson tarafından ilk kez klinik olarak tanımlanmış, beyin dokusundaki bazı merkezlerin bozulması sonucu ortaya çıkan kronik bir sinir sistemi hastalığıdır. Hastalığın ortalama başlangıç yaşı 60-80’dir.Daha çok 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülür, yaş ilerledikçe sıklığı artar.
Parkinson hastalığı ileri yaş grubunda görülür ve yaş ilerledikçe hastalığın görülme sıklığı artar. Tanı sonrası  hastalığın ilerlemesini  yavaşlatmak ve belirtileri hafifletmek için hemen ilaç tedavisi başlanmalıdır.  Halk arasında çok bilinmese de Parkinson hastalarına ilaç tedavisinin yanında kapsamlı bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanmalıdır.

Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en önemli belirtileri el ve ayaklarda titreme, hareketlerde yavaşlık, kaslarda ve eklemlerde sertlik (rijidite), duruş ve yürüyüş bozukluğudur.
Hastaların yüzündeki mimikler azaldığından maske görünümü olabilir.
Hastalık yavaş başlar ve sinsi bir şekilde ilerler.
Hastalar kısa ve kesik adımlarla, aceleci bir tarzda yürüyebilir,fakat yürümeyi başlatmakta ve dönüşlerde, yürürken konuşmakta zorluk çeker.
Yürüyüş sırasında kol salınımı azalır ve kaybolur.
Konuşmaları, monoton ve düşük seslidir.
Zamanla yutma zorluğu, zeka bozuklukları, iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı ve depresyon belirtileri gelişebilir.
Son yıllarda bu hastalığın gelişmesini yavaşlatan,belirtileri hafifleten yeni ilaçlar bulunmuş ve bu tedaviler hastaların günlük yaşamlarını önemli ölçüde kolaylaştırmış ayrıca yaşam sürelerini uzatmıştır. Ancak tek başına ilaç tedavisi Parkinsonlu hastalar için yeterli değildir.Tanı konulup ilaç tedavisi başlandıktan sonra hastaların geniş kapsamlı bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programına alınmaları gerekir.
Denge  Yürüme ve Koordinasyon Eğitimleri
Egzersiz salonunda fizyoterapistler tarafından yaptırılan tedavi egzersizlerinin yanı sıra denge, yürüme ve koordinasyon eğitimleri uygulanır.
Dik duruş,düzgün yürüme,oturup kalkma, güvenli olarak yere düşme, yerden kalkma egzersizleri yaptırılır.
İş ve uğraş terapistleri tarafından günlük yaşamla ilgili eğitimler verilir.
Bu eğitim sürecinde yürümeyle ilgili robotik rehabilitasyon teknolojisinden yararlanılabilir.
Yürüme ve denge robotları öğrenmeyi kolaylaştırdığı gibi, hastanın gelişimini yakından takip olanağını da veriri.Bu tedaviler sonucunda hastanın yaşam kalitesinde önemli ilerlemeler elde edilebilir.
Denge aktiviteleri, yıkanma,tuvalet,kendine bakım ve ev içi aktivitelerini ne ölçüde yapabildiği yakından gözlenmelidir.
Desteksiz yürüyemeyen hastalarda tekerlikli bir yürüteç yararlı olur.
Kaslardaki ve eklemlerdeki sertlikleri azaltmak amacıyla sıcak uygulamalar,masaj ve germe egzersizleri yapılır.

Parkinson Hastalığında Rehabilitasyonun Amacı Nedir?

Rehabilitasyonun amacı, hastalığa bağlı fonksiyon kalıplarını azaltmak, günlük yaşamla ilgili zorlukları ortadan kaldırmak ve istenmeyen komplikasyonların gelişmesini engeller. Hastalık gelişimi ve klinik özelliklerin hastadan hastaya farklı olması nedeniyle rehabilitasyon hedefleri bireysel olarak belirlenmelidir.

Rehabilitasyonda Hedefler;

Eklem hareketlerini geliştirmek
Denge ve yürüme bozukluğunu gidermek Kol ve bacaklardaki titreme ve sertlikleri azaltmak
Günlük yaşam faaliyetlerini geliştirmek
Konuşma bozukluğunu düzeltmek
Genel kondisyonu iyileştirmek
Bu hedefler doğrultusunda kapsamlı bir rehabilitasyon programı yapılarak tedaviye başlanır, Parkinsonlu hastanın özelliklerine ve ihtiyaçlarına uygun bir program içinde gevşeme egzersizleri, eklem hareket açıklığı egzersizleri, aerobik egzersizler, solunum egzersizleri, güçlendirme egzersizleri, denge ve koordinasyon egzersizleri, dans, iş ve uğraşı terapisi yer alabilir.

 Rehabilitasyon Süresinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Hastanın belirli aralıklarla takip edilmesi ve öğretilen egzersizleri evde uygulaması çok önemlidir.
Evde kaygan halılar kaldırılıp tutunma barları yapılabilir ve düşmeyi önlemek için gerekli önlemler alınır.
Hastaların rehabilitasyon programlarına düzenli devam etmeleri ve belirli aralıklarla kontrollerinin yapılması çok önemlidir.
Kişiye özel rehabilitasyon ile yaşantısını mümkün olduğunca bağımsız ve güvenli sürdürebilmesi, yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır.