ORTOPEDİK REHABİLİTASYON

Kas-iskelet sistemindeki pek çok yaralanma sonrasında hastaların iyi bir ortopedik rehabilitasyon programına ihtiyacı olmaktadır. Ortopedik rehabilitasyon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon programlarının önemli bir alt kategorisidir ve oldukça geniş bir hastalık grubuna sahiptir. Ortopedik rehabilitasyon,  gerek cerrahi tedavi öncesi gerekse cerrahi sonrasında tedavi gerektiren kas-iskelet sistemine ait tüm ortopedik rahatsızlıklarda uzun ve kısa süreli amaçları hedefleyerek yapılan rehabilitasyondur.

Ortopedik Rehabilitasyon programının sıklıkla uygulandığı hastalıklardan bazıları şunlardır:

  • Kırık ve Çıkık sonrasında
  • Artroplasti (Protez) ameliyatları sonrasında
  • Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarında ameliyat öncesi ve sonrasında
  • Menisküs Yaralanmalarında ameliyat öncesi ve sonrasında
  • Burkulmalar, ezilmeler, yumuşak doku zedelenmeleri
  • Spor yaralanmaları sonrasında

Ortopedik rehabilitasyona uygun olan hasta öncelikli olarak uzman hekim muayenesinden geçmekte ve de kişiye özel bir rehabilitasyon programı çıkarılmaktadır. Ortopedik rehabilitasyon programının amacı; kişinin fiziksel kapasitesinin arttırılarak günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığının sağlanmasıdır. Aynı zamanda yaptığı spora da dönmesi hedeflenmektedir.

Ortopedik rehabilitasyon programının içeriğinde fizik tedavi ajanları, kişiye ve rahatsızlığına özel egzersiz uygulamaları bulunmaktadır. Ayrıca cerrahi operasyon sonrasında kişinin yürüme aktivitesindeki bozuklukları düzeltmek veya belirli ağırlıklarla yürüme aktivitesinin yapılmasını sağlamak amacıyla Robotik Rehabilitasyon sistemlerinden de yararlanılabilmektedir.