Boyun ağrısı, bel ağrısından daha az görülmekle beraber kas iskelet sistemi problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bel ağrısına göre boyun ağrısı günlük yaşamı daha az etkilemektedir. Erişkinlerin %10’ u hayatlarında en az bir kere boyun ağrısından şikayet etmektedir. Yıllık prevelansı % 10-20 arasındadır. Servikal zorlanmalar, myofasiyal ağrı sendromu, romatizma ve ankilozan spondilit gibi hastalıklar boyun ağrısına neden olabilmektedir. Bunun yanında boyun ağrısının en önemli nedeni, mekanik sebeplerle oluşan kas iskelet sisteminde görülen problemlerdir. Boyun fıtığı da boyun ağrısına ve yansıyan ağrıya neden olan önemli bir patolojidir.

Boyun ağrısında ortaya çıkan tabloda değerlendirme çok önemlidir. Teşhis için görüntüleme yöntemleri, EMG ve çeşitli manuel testlerden yararlanılabilir. Hastalığın kronik seyirli olması mutlak tedavi gerektirir. Boyun ağrısında hastanın iyi değerlendirilmesi gerekir. Özellik başın pozisyonu, vücudun posturü, yumuşak dokuların durumu, eklem hareket açıklıkları ve çevre dokuların değerlendirilmesi gerekir.

Boyun ağrısında fizik tedavi ve rehabilitasyonda amaç; ağrının azaltılması, kas esnekliğinin ve kuvvetinin geliştirilmesi, postüral eğitim ve fonksiyonel geri kazanımla kişinin günlük yaşantısında iyileşmeler sağlamaktır.

Boyun ağrısında, özellikle akut yaralanmalar ve whiplash yaralanmalarda korse kullanılabilir. Soğuk uygulamalar ile ödem ve inflamasyon tedavisi yapılmaktadır. Sıcak uygulamalar ile de kas gerginliğinin azaltılması amaçlanmaktadır. Elektroterapi ajanlarının kullanımı, boyun ağrısında yarar sağlamaktadır. Bunun yanında egzersiz uygulamaları da yapılmalıdır. Egzersiz uygulamaları; kuvvetlendirme egzersizlerini, mobilite egzersizlerini, postür egzersizlerini, stabilizasyon ve propriyosepsiyon egzersizlerini kapsar.