AĞRI TEDAVİSİ

Ağrı, vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, organik bir nedene bağlı olan veya olmayan insanın geçmişteki tüm deneyimlerini kapsayan, hoş olmayan bir duyudur. Akut ve kronik olmak üzere iki çeşit ağrı tipi mevcuttur. Akut ağrılar vücudumuzun alarm sistemi gibidir ve bir hastalığın habercisi olabilir. 6 aydan uzun süren ağrılar ise kronik ağrılardır. Ağrı tedavisinde doğru yaklaşım ve sorunun kaynağının belirlenmesi çok önemlidir. Ağrı tedavisinde yapılan uygulamalardan bazıları şunlardır:

Laser Akupunktur

Laser akupunktur acısız bir uygulama olup, yüksek derecede etkin ağrı tedavisi sağlayan ileri teknoloji ürünü bir buluştur. “İğnesiz” bir yöntem olduğu için çocuklara ve iğne fobisi olanlara rahatlıkla uygulanabilir. Laser needle, enerji akışında ve vücut biyokimyasındaki dengelemeyi sağlayarak, vücudun doğal şifa yeteneklerini uyarmakta, fiziksel ve duygusal sağlığın daha iyi olmasını sağlamaktadır.

Eklem içi enjeksiyon ve tetkik nokta enjeksiyonu

Bazı hareket sistemi hastalıklarında uygulanmaktadır. Fibromyalji de tetik nokta enjeksiyonları, hareket kısıtlılıklarında eklem enjeksiyonları sıklıkla kullanılmaktadır.

Kinesiotape

Hiçbir ilaç içermeyen Uzakdoğu kökenli bir bantlama tekniğidir. K- tape, cildi yukarı kaldırıp, deri ve kasların arasındaki boşluğu arttırmakta ve bölgede oluşan basıncı hafifletmektedir. Ağrı bölgesinde azalan basınç kan dolaşımının artışı ile sonuçlanır ve böylece lenfatik drenaj kolaylaşır. Dolaşım sisteminde yaratılan bu etki, ağrı bölgesindeki gerginlik ve hassasiyetin giderilmesinin yanında bölgede deri altında var olan ağrı reseptörlerinin uyarılmasını da önler. Böylece ağrısız hareket etme olanağı sağlanmış olur.