Diz Kireçlenmesinde(Osteoartrit) Yeni Bir Tedavi Yöntemi; PRP

PRP tedavisi nedir ?

PRP (Platelet Rich Plasma), trombositten zengin plazma anlamına gelmektedir. Kan alyuvar, akyuvar, plazma ve trombositten (platelet) meydana gelir. Otuz yılı aşkın bir süredir, uyarıldıkları zaman trombositlerin büyüme faktörleri diye bilinen iyileştirici proteinleri salgıladıkları bilinmektedir. İyi hazırlanmış bir bileşik içindeki büyüme faktörleri dokuları iyileştirir ve yenilerler. Ayrıca “sessiz kök hücrelerini” uyarırlar. Bu yüzden, kanımızda bulanan trombositlerin yoğunluğunu artırarak doku iyileşmesini büyük ölçüde hızlandıran büyüme faktörlerinin güçlü bir karışımı elde edilebilir. Başlangıçta daha çok kozmetik ve yaşlanma etkilerine karşı kullanılmış olsa da son dönemlerde özellikle kas iskelet sistemi hastalıklarında sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde ilaç hastanın  kendi kanından hazırlanmaktadır. Yani doğal bir tedavi yöntemidir.

PRP nasıl elde edilir ?

Hastadan damar yolu ile  yaklaşık 10-20 cc kadar alınan kan çeşitli işlemlerden geçirilerek trombositler bir araya toplanır. Toplanan trombositler diğer kısımlardan ayrılarak PRP elde edilir. Normal kanın 1 mililitresinde 150.000-400.000 trombosit bulunurken PRP’de bu sayı 1.000.000’un üzerine çıkar. PRP artık hazırdır ve bu aşamadan sonra bekletilmeden uygun teknikle istenilen bölgeye uygulanır.

PRP nasıl etki eder ?

Yumuşak doku hasarına vücudun ilk yanıtı trombositleri çağırmaktır. Büyüme ve iyileşme faktörleriyle yüklü trombositler onarım elemanlarını ve kök hücrelerini hasarlı bölgeye çekmeyi başlatır. Ayrıca yeni damarların oluşmasına katkıda bulunarak o bölgenin kanlanmasını artırır. Kanlanmanın artması hasarlı bölgenin daha iyi beslenmesi ve zararlı artıkların daha iyi atılması anlamına gelir. PRP’nin ilginç bir özelliği de oldukça dengeli bir büyüme faktör karışımı olmasıdır. PRP ile gereksinim duyulan faktörlerin tama yakını sağlanmış olur. Trombositten zenginleştirilmiş plazma sıvısı doğal bir ilaç gibi etki gösterir. Yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon kıkırdak gibi yapıların hücrelerini uyararak  o bölgedeki iyileşmeyi hızlandırırlar. PRP ‘nin özellikle diz kireçlenmelerinde görülen  kıkırdak zedelenmeleri ve aşınmaları üzerine iyileştirici etkisi gösterilmiştir. Bu gibi durumlarda PRP yavaş ortaya çıkan ama kalıcı tedavi sağlayabilmektedir.

PRP nasıl uygulanır ?

Genellikle tedavi edilecek bölgeye göre 1-3 ml kadar,  belli aralıklarla 3 kez enjeksiyon yöntemi ile uygulanır.  Halk arasında kıkırdak iğnesi olarak bilinen Hyaluronik asit enjeksiyonları  ile beraber kısa aralarla uygulanabilir. Bununla birlikte yakın zamanda yapılan kortizon enjeksiyonu PRP tedavisinin etkinliğini düşürür.

PRP hangi hastalıklarda kullanılır ?

Eklem kireçlenmeleri(Osteoartrit)

Dizde kıkırdak ve menisküs hasarlanmaları

Kronik plantar fasiit (topuk dikeni ile birlikte veya dikensiz)

Tenisçi dirseği, golfçü dirseği

Omuz tendon romatizmaları ve yırtıkları

Tendinitler

Yumuşak doku romatizmaları

Bağ zorlanmaları

PRP tedavisinin iyileştirici etkisi ne zaman başlar ?

PRP tedavisi hemen etki eden geçici bir çözüm değildir. Yaralı dokuların yenilenmesi ve onarımı zaman alacaktır. İşlemden sonra doku iyileşmesini hızlandırmak için fizik tedaviye devam edilebilir. PRP tedavisinin amacı dokuları iyileştirerek ağrıyı geçirmek olduğu için, sonuçları almak uzun sürebilir. İlk iyileşme belirtileri birkaç hafta içinde görülebilir ve iyileşme zamanla artarak devam eder.

PRP uygulamasının yan etkisi var mıdır?

PRP’nin yan etkisi yok denilebilir. PRP’de hastanın kendi kanı kullanıldığı için, enfeksiyon riski yoktur ve alerjik reaksiyon olasılığı ise çok düşüktür. Yalnızca yapıldığı bölgede geçici bir ağrı ve şişme yapabilir. Bu etki 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer ve  herhangi bir zararı yoktur. Bu durumda buz uygulama ve basit ağrı kesiciler kullanılabilir.

PRP tedavisi ile ilgili araştırmalar genelde olumlu sonuçlanmakta ve yeni uygulama alanları bulmaktadır. Bu doğal tedavi yöntemi ile ilgili veriler henüz yeni olsa da sonuçlar umut vericidir. Ciddi bir riskle karşılaşmadan doğal yoldan kas-iskelet sistemi yaralanmaları ve hastalıklarının iyileşmesini hızlandıracak bir yöntemdir. Bu sonuçlar PRP tedavisinin, yaşlanan toplum ile birlikte çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan diz kireçlenmelerinin tedavisinde geleneksel yöntemlerin yanında güçlü bir seçenek olduğunu göstermektedir.

 

Dr Nihat Taşçı

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Özel Emniyet ROMMER Fizik Tedavi Merkezi

Recent Posts