Periodontoloji dişi ve çevre dokularını hem makroskobik hem de mikroskobik olarak inceleyen ve bu dokulara ait hastalıkların tedavisinin yapıldığı bir klinik bilim dalıdır.

Yetersiz ağız hijyeni periodontal hastalıkların en temel nedeni olmakla birlikte hijyenden bağımsız olarak gelişen periodontal hastalıklar da mevcuttur. Hastanın metabolik, sistemik rahatsızlık ve durumları (diabetus mellitus, AIDS, hamilelik, lösemi, vitamin eksikliği), çiğneme fonksiyonunda bozukluklar, ağız solunumu, kullandığı ilaçlar yine dişeti hastalıklarına sebebiyet verebilmektedir.

Dişeti hastalığının en temel işareti dişeti kanaması olmakla birlikte dişetlerinde kızarıklık, şişlik, hassasiyet, ağız kokusu ve kaşınmalar da bu duruma eşlik edebilir.

Dişeti hastalıkları tedavi edilmezse çoğunlukla dişi destekleyen dokuların (dişeti, periodontal ligament, sement, alveol kemiği) yıkımıyla sonuçlanır. Bu yıkım daha ileri boyutlarda dişte herhangi bir çürük olmasa da desteğini kaybettiği için dişin sallanması ve kullanılmaz hale gelmesine sebebiyet verir ve diş kayıplarına yol açar.

Periodontal tedavilerin asıl amacı bu kayıpları önlemek ve mevcut dişleri ağızda tutabilmeyi sağlamaktır. Oral hijyen eğitimi başta olmak üzere diş taşlarının temizlenmesi, flep operasyonları, kök yüzeyi düzleştirme işlemleri, mukogingival cerrahi işlemler, bağdokusu ve dişeti grefti uygulamaları gibi pek çok tedavi işlemlerini içerir. Gummy smile olarak bilinen dişeti gülümsemesinin tedavisi de bu klinik dalımız tarafından yapılmaktadır.