Ağız içi ve ağız dışı, çene ve yüz bölgesinde her türlü hastalık, bozukluk, malformasyon, deformasyonun tanısı ve tespit edilmesi ayrıca başka sistemlerde meydana gelen rahatsızlık ve hastalıkların ağız içi bulgu ve belirtilerinin saptanması bu klinik dalımızda gerçekleşmektedir.

Bu değerlendirmeler hastanın gülüş, duruş, diksiyon, yürüyüşü ile başlar dişlerinin yapısından, şeklinden, dişeti seviyesinden rengine, dil büyüklüğünden çene ve yüz ebatlarına kadar uzanır. Dişlere canlılık testleri, tükürük salgısının niteliği ve niceliği, çene eklemi problemleri, ağız soluması ve hava yollarının açık olup olmadığı, bruksizm gibi durumların bulgu ve belirtileri incelenir. Ayrıca hastanın genel sağlık durumu (diabetus mellitus, kalp rahatsızlıkları, hepatit vb), kullandığı ilaçlar geçirmiş olduğu rahatsızlıklar sorgulanır.

Hastanın radyograflarının alınması da klinik dalımızın çerçevesindedir. Ağız içi periapikal, okluzal, bitewing, ağız dışı sefalometrik, panaromik, çene eklemi filmlerinin alınması ve bu filmlerin değerlendirilmesi sağlanır. Gerek görüldüğünde bilgisayarlı tomografi ile dokular 3 boyutlu olarak incelenir ve ölçümleri yapılır.