Beyin Felci (Serebral Palsi)

Beyin Felci (Serebral Palsi) nedir?

Serebral Palsi, erken yaşlarda görülen ve insana, hayatı boyunca bazı hareket güçlükleri yaşatabilen beyin hasarı sebebiyle oluşan bir rahatsızlıktır.

Beyin Felci (Serebral Palsi) Neden Oluşur?

Hamilelik dönemindeki nedenler: Annenin kontrol altına alınamayan bazı kronik hastalıkları (tansiyon, şeker, guatr gibi), annenin geçirdiği bazı enfeksiyon hastalıkları, sürekli kullanmak zorunda olduğu bazı ilaçlar bebeğin sağlığını etkileyebilir.

Doğum sırasındaki nedenler: Bebeğin boynuna kordon dolanması veya doğum eyleminin normalden uzun sürmesi gibi sebeplerle beynin oksijensiz kalması, erken doğumlar (özellikle 32. haftadan önce), düşük ağırlıklı bebekler (1.500 gr. Altında) gibi nedenler.

Doğum sonrası nedenler: Beyin-beyin zarının iltihabı, beyin kanaması, uzun süren ve yüksek seviyede seyreden yeni doğan sarılıkları, Serebral Palsi’nin doğum sonrasındaki oluşum sebepleri arasında sayılabilir.

Beyin Felci (Serebral Palsi) tek tipte mi gözlenir, çeşitleri var mıdır?

Çocuklarda yüzde 80 oranında aşırı kasılmalarla seyreden, vücudun çeşitli bölgelerindeki kasların gevşeyememesi ile oluşan karakterize, spastik tip, daha az sayıda da olsa kasların gevşek olduğu hipotonik tip veya istem dışı, amaca yönelik olmayan hareketlerle seyreden distoniatetoz tip şeklinde de görülebilir.

Bebeğin sağlıklı olup olmadığını ailenin anlaması mümkün mü?

Bebeğinizde devamlı huzursuzluk, uykusuzluk, kaslarında sıra dışı kasılmalar varsa, bebek devamlı olarak başparmak avuç içinde kalarak, elini yumruk şeklinde tutuyorsa; yine bebek devamlı tek elini kullanıyorsa bir doktor incelemelidir.

Üç ayı geçtiği halde başını dik tutamaması, dokuz ayı doldurduğunda oturamaması, on beşinci aydan sonra yürüyememesi, bebeğinizi omuzlarının altından kaldırdığınızda bacakların çaprazlaması, emekleme döneminde bacaklarını kullanmadan kollarıyla emeklemeye çalışması, ayaklarını yere bastırmaya çalıştığınızda parmak uçlarıyla basması ve makaslaması önemlidir. Bu durumlarla karşılaşan aile mutlaka bir doktora başvurmalıdır.

Beyin felcinin görülme sıklığı nedir?

Beyin felcinin görülme sıklığı 1000 doğumda ortalama % 2’dir. Bu oran toplumun gelişmişlik düzeyinin artması, hamilelik takibi, sağlıklı ortamlarda doğru doğum tekniklerinin uygulanmasıyla azalır.

Tedavi Süreci

Tedavi bir ekip işidir. Çocuk hastalıkları uzmanı, çocuk nörolojisi uzmanı, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, fizyoterapist, diyetisyen ve psikologdan oluşan bir ekip çocuğu yakından izlemeli, operasyon gerekliliği ortaya çıkarsa ortopedi ve beyin cerrahı devreye girmelidir. Ekibin çalışmalarının odak noktası aile olmalıdır. Aile ne kadar bilinçli, sabırlı ve gayretli olursa bebeğe en az tıbbi ekip kadar fayda sağlayacaktır.

Beyin felcinde fizik tedavi ve rehabilitasyonun amacı nedir?

Hareket sistemi ile ilgili problemin belirlenmesi ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon  metodlarının planlanıp doğru uygulanması önemlidir. Aşırı kasılma görülen kasların gevşemesine yeterince kasılamayan gevşek kasların kasılmasına yardımcı olmak, denge ve koordinasyon yeteneklerinin artırılmasını sağlayarak, maksimum hareketliliği ortaya çıkarmak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonun amacıdır. Tüm bu faaliyetler yavaş gelişmeyle de olsa yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler.

Evde Bakım

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonda öğretilen ev programlarının söylenilen sıklıkta ve düzeyde yaptırılması, yeterli ve dengeli beslenme sağlamak için gerekirse diyetisyenden görüş alınması, kasılmaların fazla olduğu dönemlerde, uzman hekimin düzenlediği ilaçların takibinin yapılması, tedavi başarısı açısından çok önemlidir.

Recent Posts