MULTİPLE SKLEROZ VE REHABİLİTASYONU

Multiple Skleroz sebebi tam olarak bilinmeyen ancak yapılan araştırmalarda sinir sisteminin myelin ve akson bölümlerindeki hasara bağlı olarak ortaya çıkan bir sinir sistemi hastalığıdır. Ortalama başlangıç yaşı 20-50 olmakla birlikte kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla daha azdır. Dünya üzerinde 4 milyondan fazla kişiyi etkilemiştir.

Hastalığın başlangıç belirtileri; tremor denilen titremeler, ani görme kayıpları veya çift görme, nedensiz düşmeler, tek taraflı yüz felci, geçici uyuşma ve karıncalanma hissidir. Bu başlangıç belirtileri ilerleme göstererek hastaların yaşamını ciddi şekilde etkilemektedir. Multiple Skleroz’un belirtileri etkilenen bölgeye göre değişiklik gösterdiğinden hastadan hastaya değişiklikler gösterebilir. Bu nedenle kapsamlı bir muayene ve değerlendirme sonrasında hastalar erken dönemde tedaviye başlamalıdır. Tedavinin gecikmesi veya hastalığın ilerlemesi durumunda kaslarda sertleşmeler ve kuvvet kayıpları buna bağlı olarak el becerilerinde azalmalar ve yürüyüş yeteneğinin kaybedilmesi, denge kaybı ve günlük yaşam aktivitelerinin ve kişisel bakım becerilerinin bağımsız gerçekleştirilememesi gibi durumlar karşımıza çıkar.

Rommer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi; hastalara en iyi ve en güncel tedavi metodlarını uygulamakta olup onları en kısa süre içerisinde maksimum bağımsız duruma getirmeyi hedefler. Bu amaca yönelik olarak yürüme becerisi azalmış veya kaybolmuş hastalara yürüyüş yeteneğini yeniden kazandırmak için robotik rehabilitasyon, denge kaybı ve ayakta duruş bozukluğuna yönelik bilgisayar kontrollü denge sisteminde denge-koordinasyon egzersizleri, ağrı, kas güçsüzlüğü veya kas sertliği için elektroterapi ajanları ve kişiye özel nörofizyolojik egzersiz programları, solunum fizyoterapisi ve el becerileri, günlük yaşam aktiviteleri ve kişisel bakım yeteneklerini arttırmak amacıyla ergoterapi yaklaşımları alanında bilgili ve deneyimli hekim, fizyoterapist ve ergoterapistler tarafından sunulur.